Řídit motorové vozidlo skupiny B může po získání řidičského oprávnění osoba starší 17 let jen pod dohledem mentora (režim L17). Mentor řidiče musí být zapsán v registru řidičů na základě podané žádosti.
MENTOR - držitel českého řidičského průkazu
může být pouze osoba, která splňuje následující podmínky:
- bylo jí uděleno řidičské oprávnění pro skupinu B před více než 10 lety,
- je posledních 5 let nepřetržitě držitelem řidičského oprávnění pro skupinu B,
- v posledních 5 letech nepozbyla právo k řízení motorového vozidla na území České republiky a nebyla ve výkonu správního trestu nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel, jde-li o držitele řidičského průkazu nebo mezinárodního řidičského průkazu podle § 104 odst. 2 písm. b), c) nebo d) zákona č. 361/2000 Sb.,
- nemá zadržený řidičský průkaz,
- nemá v bodovém hodnocení zaznamenán žádný bod a
- souhlasí se zápisem v registru řidičů.
MENTOR - držitel řidičského průkazu vydaného mimo Českou republiku
může být i osoba, která je držitelem řidičského průkazu vydaného mimo Českou republiku, ale pouze v případě, že je řidičský průkaz uznán k řízení motorových vozidel na území České republiky. Daná osoba musí naplnit stejné podmínky, jako držitel českého řidičského průkazu, a taktéž je plnit po celou dobu mentorství.
Co se týká naplnění podmínek výše uvedeného výčtu, tj.
- bylo jí uděleno řidičské oprávnění skupiny B před více než 10 lety,
- posledních 5 let nepřetržité disponuje řidičským oprávněním skupiny B,
- prokazuje je daná osoba/mentor potvrzením vydaným státem, který vydal řidičský průkaz. Pokud vydávající stát požadované potvrzení nevydává, prokazuje daná osoba splnění výše uvedených podmínek „Čestným prohlášením“. Podpis na „Čestném prohlášení“ nemusí být úředně ověřen. Potvrzení i čestné prohlášení nesmí být k datu podání žádosti starší 3 měsíců.
Mentor není podmínkou pro udělení řidičského oprávnění, ale pro řízení motorových vozidel. To znamená, že pokud při udělení řidičského oprávnění nebude podána žádost pro zápis mentora, řidičské oprávnění sedmnáctiletému žadateli bude uděleno. Bez mentora však řídit sám nesmí.
Žádost o zápis mentora může být podána zároveň se žádostí o udělení řidičského oprávnění. Taková žádost musí vždy obsahovat souhlas zákonného zástupce a zároveň i souhlas budoucího mentora. Vlastnoruční podpis, jak zákonného zástupce či mentora, nemusí být na žádosti úředně ověřen.
Co potřebujete?
- Platný doklad totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas)
- Souhlas zákonného zástupce a zároveň i souhlas mentora (součástí formuláře žádosti)
V registru řidičů mohou být k sedmnáctiletému řidiči v jednom okamžiku zapsáni pouze 4 mentoři. O každého mentora je vhodné, aby řidič požádal samostatně, tj. žádost o zápis mentora by měla být pro každého zvlášť. Co se týká mentora, tak pro něho počet sedmnáctiletých řidičů není omezen.
Kolik to bude stát?
Pokud žádáte o zápis mentora současně s udělením řidičského oprávnění na skupinu B, je zápis zdarma.
Pokud máte udělené řidičské oprávnění na skupinu B, tak následné podání žádosti o zápis mentora je zpoplatněn a výše správního poplatku je 100 Kč.
Poplatek zaplatíte při podání žádosti na přepážce Odboru registru vozidel a řidičů bezhotovostně kartou nebo hotově na pokladně.
Jak dlouho to bude trvat?
Zápis mentora do registru řidičů je proveden na počkání po předložení žádosti a splnění podmínek mentora.
Jak a kde podat?
Žádost o zápis mentora do registru řidičů vyřizuje Odbor registru vozidel a řidičů Magistrátu města Plzně.
Formulář je také k dispozici na informační přepážce Odboru registru vozidel Magistrátu města Plzně, kde můžete podání vyřídit osobně.
Využijte možnosti objednání na www.uradbezcekani.cz, kde si můžete také prohlédnout obsazenost přepážek v jednotlivých dnech týdne.