V zákonem stanovených případech je nutné k zahájení přestupkového řízení získat souhlas osoby přímo postižené spácháním přestupku. Typickými příklady takových přestupků zahajovaných pouze se souhlasem osoby přímo postižené spácháním přestupku je přestupek ublížení na cti nebo ostatní přestupky proti občanskému soužití či majetku spáchané mezi osobami blízkými.
Osoba přímo postižená spácháním přestupku má v řízení, k jehož zahájení nebo pokračování dala souhlas, právo na vyrozumění o zahájení řízení, právo navrhovat důkazy a činit jiné návrhy po celou dobu řízení, právo na poskytnutí informací o řízení potřebných ke zpětvzetí souhlasu, právo vyjádřit v řízení své stanovisko, právo nahlížet do spisu, právo účastnit se ústního jednání a být přítomna při všech úkonech v řízení, právo vyjádřit se před vydáním rozhodnutí k jeho podkladům a právo na oznámení rozhodnutí.

Co potřebujete?
- Platný doklad totožnosti

Kolik to bude stát?
Za udělení souhlasu nic nezaplatíte.

Jak dlouho to bude trvat?
Dle zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich a správního řádu.

Jak a kde podat?
Udělení souhlasu vyřizuje Úřad městského obvodu místně příslušný podle místa spáchání přestupku. Souhlas můžete udělit osobně nebo písemně, pokud máte zaručený elektronický podpis nebo datovou schránku, můžete souhlas poslat elektronicky.