Pokud potřebujete ověřit pravost podpisu (legalizaci), zajišťují tuto službu na území města všechny úřady městských obvodů a Magistrát města Plzně.
V případě ověření elektronického podpisu na dokumentu v elektronické podobě (eLegalizace) provádí z obecních úřadů pouze ty, které jsou kontaktními místy veřejné správy (Czech POINT).
Informace, kdy není možné provést legalizaci, najdete v plném znění situace.
Legalizací se nepotvrzuje správnost ani pravdivost údajů uvedených v dokumentu ani jejich soulad s právními předpisy. Úřad za obsah dokumentu neodpovídá.
Co potřebujete?
- Dokument, který obsahuje text, na kterém má být podpis ověřen.
- Pokud je dokument psán v jiném než českém nebo slovenském jazyce, a neovládá-li ověřující osoba jazyk, v němž je dokument psán, předloží se úředně ověřený překlad do jazyka českého nebo slovenského.
Dále žadatel o legalizaci předloží:
- občanský průkaz nebo cestovní doklad, jde-li o státního občana České republiky,
- cestovní doklad, průkaz totožnosti občana členského státu Evropské unie, smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace, nebo doklad opravňující k pobytu na území České republiky podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince, nebo
- identifikační průkaz vydaný Ministerstvem zahraničních věcí podle zvláštního právního předpisu, jde-li o osobu požívající výsad a imunit podle mezinárodního práva.
Doklady lze k prokázání totožnosti použít pouze tehdy, obsahují-li fotografii držitele.
Kolik to bude stát?
Za ověření každého podpisu zaplatíte 50 Kč v hotovosti nebo platební kartou.
Jak dlouho to bude trvat?
Vyřízeno na počkání po předložení požadovaných dokladů.
Jak a kde podat?
S dokumenty se osobně dostavíte na pracoviště některého úřadu městského obvodu nebo na Magistrát města Plzně (nám. Republiky 16). Na pracoviště magistrátu je možné objednání prostřednictvím rezervačního systému www.uradbezcekani.cz.