Pokud chcete jako fyzická osoba začít podnikat nebo rozšířit oblast podnikání, musíte podat ohlášení živnosti na živnostenském úřadu.
Ohlašovací živnosti jsou uvedené v přílohách č. 1, 2 a 4 k Živnostenskému zákonu č. 455/1991 Sb.:
- Řemeslné živnosti - podmínkou provozování živnosti je např. požadované ukončené vzdělání v oboru (výuční list, maturita, diplom) nebo dosažená praxe v oboru
- Vázané živnosti - podmínkou provozování živnosti je odborná kvalifikace stanovená přílohou č. 2 Živnostenského zákona
- Volná živnost - k provozování volné živnosti není nutná odborná ani jiná způsobilost
Co potřebujete?
Fyzická osoba k žádosti přikládá:
- Je-li fyzická osoba občanem jiného členského státu EU, předkládá výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný příslušným soudním nebo správním orgánem členského státu nebo členského státu posledního pobytu, nebo výpis z evidence Rejstříku trestů s přílohou obsahující informace, které jsou zapsané v evidenci trestů členského státu, jehož je občanem nebo členského státu posledního pobytu; je-li členským státem posledního pobytu Česká republika, vyžádá si výpis z Rejstříku trestů živnostenský úřad sám. Pokud stát takový výpis nebo doklad nevydává, předkládá čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo příslušným orgánem členského státu, jehož je občanem, nebo státu posledního pobytu (ne starší 3 měsíců).
- Je-li fyzická osoba občanem jiného než výše uvedených států, a nemá-li na území České republiky povolen trvalý pobyt, předkládá výpis z evidence trestů nebo rovnocenný doklad vydaný státem, jehož je občanem. Pokud stát takový výpis nebo doklad nevydává, předkládá čestné prohlášení o bezúhonnosti učiněné před notářem nebo orgánem státu, jehož je občanem, nebo orgánem státu posledního pobytu (ne starší než 3 měsíce)
- Doklad může být nahrazen dokladem o odborné způsobilosti, pokud prokazuje i bezúhonnost
- Prohlášení odpovědného zástupce (je-li ustanoven), že souhlasí s ustanovením do funkce, podpis na prohlášení musí být úředně ověřen, neučiní-li odpovědný zástupce prohlášení osobně před živnostenským úřadem.
- Doklad prokazující odbornou způsobilost podnikatele, popř. jeho odpovědného zástupce.
- Doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, do nichž fyzická osoba umístila sídlo, liší-li se od bydliště ohlašovatele.
- Doklad o zaplacení správního poplatku.
Kolik to bude stát?
Za podání žádosti při vstupu do živnostenského podnikání zaplatíte 1 000 Kč.
Za další žádost bez ohledu na očet živností zaplatíte 500 Kč
Poplatek se vybírá jen jednou, pokud bylo ohlášeno současně více živností nebo pokud je současně ohlášena živnost a podána žádost o koncesi. Poplatek je možno uhradit v hotovosti na živnostenském úřadu nebo poštovní poukázkou, bankovním převodem či platební kartou.
Jak dlouho to bude trvat?
Živnostenský úřad ve lhůtě 5 dnů ode dne doručení ohlášení provede zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis.
Jak a kde podat?
Žádost vyřizuje Živnostenský úřad Magistrátu města Plzně a podává se na jednotném registračním formuláři pro fyzické osoby. Ten je k dispozici na pracovišti úřadu nebo si jej můžete stáhnout.
- Formulář ohlášení živnosti pro fyzické osoby (PDF)
- Změnový list pro oznámení změn (PDF)
- Prohlášení odpovědného zástupce (PDF)
- Seznam oborů živnosti volné (PDF)
Pokud máte datovou schránku nebo zaručený elektronický podpis, můžete žádost podat elektronicky.
Využijte možnosti objednání na www.uradbezcekani.cz, kde si můžete také prohlédnout obsazenost přepážek v jednotlivých dnech týdne.